+420 731 547 847 Navigace

Hřiště

Příjezd na Ypsilonku

Dnes již nejbezpečnější a nejrychlejší cestu je dobré zadat rovnou do navigace.

Ypsilon Golf Liberec, Ke Klubu 17, 463 31, Mníšek – Fojtka

ÓDA PRO HŘIŠTĚ

Krajina okolo Liberce patří k nejhezčím koutům Česka. Není to jen místní dominanta, televizní vysílač Ještěd, která sem láká návštěvníky, ale také chráněná krajinná oblast v podhůří Jizerských hor. A právě do jejího západního cípu, poblíž vodní nádrže Fojtka, dva zkušení architekti umístili jednu z nejkreativnějších osmnáctek v Evropě. Ypsilon Golf Resort Liberec se rozkládá jen na dohled od krajského města Libereckého kraje, a přesto jakoby osamoceně, v tichu a klidu, v srdci zdejších kopců a ve stínu staletých dubů.

A teď si tuhle krajinu představte jako originální koncertní sál a jamky jako komorní orchestr o osmnácti nástrojích.
O prostor se postarala příroda. O big band a partituru anglický golfový architekt Keith Preston. Vytvořením názvu a loga a návrhem klubovny jim zdatně sekundoval český designér Miro Pištěk. Oba, Preston i Pištěk, pro vás a tento přírodní sál složili skladbu, kterou když umíte zahrát, její melodii z hlavy jen tak nedostanete. Bude vám v hlavě znít nejen po cestě domů, ale ještě i dlouho poté.
Hrát podle notového zápisu, který pro vás Preston s Pištěkem připravili, chce cit, trpělivost a umění počkat si na ten správný okamžik, kdy jako správný dirigent mávnete taktovkou a necháte skladbu vygradovat k nezapomenutelnému finále. Žádná z osmnácti vět není dlouhá. Říká si ale v každém okamžiku o Vaši pozornost. Její tempo stoupá i klesá, občas se utiší a dá vám oddechnout, jindy zaburácí a řekne si o allegro. Každá nota má své skvostně promyšlené místo a snaha partituru měnit se nemusí vyplatit.

„Nikde nemohlo být prostředí zvoleno lépe, než se tomu stalo na Ypsilonce: rozsáhlé území 102 hektarů bez domů, silnic či elektrického vedení. Společnost vám zde dělají pouze kopce, tisíce dubů a nádherné výhledy přes zalesněné hory na celý Ještědsko-kozákovský hřbet. Při plánování jsme se rozhodli co nejméně přesouvat zeminu, otevřít jamky proudícímu větru a ponechat stávající ráz horského terénu namísto toho, abychom jej rovnali nebo hřišti podřizovali. Věřím, že toto řešení nejen potěšilo ekology, ale že ho ocení i samotní golfisté,“ řekl k návrhu hřiště při jeho otevření v roce 2006 anglický architekt Keith Preston.

„Když jsem ještě doma v Bayreuthu studoval místo na mapě, napadlo mě, že se jedná vlastně o šťastné místo mezi třemi zeměmi: Českem, německým Saskem a Polskem. Graficky vyjádřit to šlo krátce písmenem ypsilon. Už v představách jsem měl v mysli bílý míček, který jakoby z nitra země vyráží na povrch a dělí jej na tři různobarevné části. V mnoha zemích je tento znak známý a lehce vyslovitelný, populární a dobře zapamatovatelný. Ypsilon je také vetknutý do celé klubovny v podobě podpěr střechy, barového pultu a mnoha dalších detailů, které budově dávají její nezapomenutelný charakter. A písmeno ypsilon najdete i na hřišti v podobě značení odpališť,“ prozradil k návrhu designu areálu český architekt Miro Pištěk.

Byli to nejen golfisté, kdo si kvalit zdejšího areálu všimli. Za téměř dvacet let provozu hřiště získalo řadu prestižních ocenění. Mezi nejlepší se dostalo hned po svém otevření, kdy získalo cenu za nejlepší hřiště a služby. V roce 2017 americká redakce magazínu Golf Digest vybrala resort mezi osm nejlepších v kontinentální Evropě.

Liberecká Ypsilonka je ódou na golf a design, která dokáže propojit zážitky z výhledů do nedaleké Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny (od roku 2021 je na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO) a vaše herní dovednosti. Záleží jen na vás, jak se role dirigenta tohoto dokonale sladěného orchestru a neotřelého notového zápisu dokážete zhostit. A pokud máte alespoň trochu golfového hudebního sluchu, rádi se sem budete v budoucnu vracet.
Nezapomeňte ani na návštěvu unikátního muzea historie golfu s více než 700 vystavenými artefakty, které najdete v prvním patře klubovny.

O hřišti

Golfové hřiště Ypsilon Golf Liberec leží v nadmořské výšce 420 – 470 m.n.m a je umístěno do krásné přírody bez civilizačního ruchu nedaleko přehradní nádrže Fojtka u Liberce.

Areál hřiště se rozkládá na pozemcích s rozlohou 102 ha, z čehož 37 ha tvoří samotné hrací plochy. Zdejší členité území umožnilo anglickému architektovi Keithu Prestonovi vytvoření 18 specifických jamek o celkové délce hřiště, která přesahuje šest tisíc metrů (6102 m – mistrovská pánská odpaliště) s parem hřiště 72.

Hřiště má klasickou skladbu 4 tříparové, 4 pětiparové a 10 čtyřparových jamek. Každá z osmnácti jamek přispěje svým osobitým charakterem k celkovému nevšednímu zážitku ze hry na tomto hřišti.

Třípary

Z 3parových jamek lze vyzdvihnout např. „lesní jamku“ (jamka č. 6), která má přes kratší celkovou délkou (116 m) členitý a hluboký green (30 m) úzce obklopen okolním lesem. Tento green je navíc zpředu chráněn 2 bunkery.

Čtyřpary

U parů 4 je zastoupena celá škála herních možností od kratších jamek (např. jamka č. 12 – 289 m), které budou vyžadovat přesné přihrávky až po dlouhé jamky (např. jamka č. 10 – 406 m), které prověří délku vašich drivů.

Pětipary

5 parové jamky budou svorně vyžadovat pečlivé zvážení hrací strategie, a to především prvních dvou ran. Průměrná délka těchto jamek činí 460 m.

Mezi nejlepšími

Golfové hřiště Ypsilon se navíc může pyšnit oceněním Nejlepší hřiště roku 2006 a 2007, Nejlepší služby roku 2008, 2. místo Nejlepší hřiště roku 2015, 3. místo Nejlepší hřiště roku 2016, které jsme získali ve čtenářské anketě golfového časopisu Golf Digest C&S. V roce 2017 jsme obdrželi ocenění od americké redakce časopisu Golf Digest a zařadili se tak mezi nejlepších 8 resortů v kontinentální Evropě. V roce 2014 jsme byli ohodnoceni portálem golfova-hriste.cz do TOP 5 golfových hřišť v České republice. V anketě Všudehrálů, tedy hráčů, kteří odehráli více jak šedesát golfových hřišť v ČR, jsme za rok 2020 obsadili 2. místo v hlavní kategorii, která v absolutním pořadí shrnuje všechny čtyři hodnocené kategorie. Dále jsme v roce 2014 obsadili 2. místo, v roce 2015, 2016 a 2017 jsme se umístili na 1. místě.

Hřiště Ypsilon Golf Liberec bylo a je dějištěm prestižních evropských golfových tour, ke kterým patří EPD Tour (2007), Challenge Tour (2008), Pro Golf Tour (2016, 2017, 2018, 2019) a roce 2012 jsme navíc hostili Akademické mistrovství světa v golfu.

Slovo architekta hřiště Keitha Prestona:

„Nikde nemohlo být prostředí situováno lépe, než se tomu stalo právě na Ypsilonu. Rozsáhlé území bez domů, silnic či elektrického vedení táhnoucí se skrz hřiště. Nachází se zde pouze kopce, tisíce dubových stromů a nádherný výhled přes zalesněné hory na celý Ještědsko-kozákovský hřbet. Z tohoto důvodu jsem doporučoval majiteli nazvat toto hřiště: Thousand Oaks Golf Course, ale on se rozhodl hřiště pojmenovat více mezinárodněji s důrazem na geografickou polohu. Co, ale golfisté na tomto hřišti nenajdou jsou velké vyčnívající skalní útvary ovšem až na určitá místa pod povrchem, která nejsou vidět, ale tvoří charakteristicky zvlněný povrch. Kvůli tomu jsme se rozhodli redukovat pohyb zeminy na minimum otevřít jamky proudícímu větru a ponechat stávající ráz horského terénu namísto toho, abychom jej odpalovali. Ekology toto řešení potěšilo a myslím, že i golfisté ho ocenili.“


Generální partneři hřiště

Hlavní partneři hřiště

Partneři hřiště


Kalendář akcí

Předchozí

5-2024

Další
PondělíÚterýStředaČtvrtekPátekSobotaNeděle
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Zavřít
Nahoru Cam icons created by Royyan Wijaya - FlaticonLive news icons created by Freepik - Flaticon